Diabetes mellitus – o ochorení

Glukóza je základným zdrojom energie pre naše telo. Bunky využívajú energiu, ktorá vzniká pri „spaľovaní“ glukózy - nepotrebná glukóza získaná z jedla sa ukladá v pečeni a pečeň ju medzi jednotlivými dennými jedlami „spaľuje“, t.j. uvoľňuje do krvi. Inzulín je látka (hormón), ktorý produkujú špeciálne bunky (beta bunky) pankreasu (podžalúdkovej žľazy). Je nevyhnutný na to, aby bunky v organizme mohli vstrebať glukózu, ktorá cirkuluje v krvi. Inzulín v podstate „otvára“ bunku na príjem glukózy, preto jeho nedostatok znemožňuje normálne fungovanie buniek. Diabetes mellitus je chronické ochorenie, pri ktorom sa v tele prestane vytvárať inzulín alebo sa ho netvorí dostatok, alebo ho organizmus nedokáže správne využiť. Ak sa glukóza správne nespotrebuje, začne sa hromadiť a jej hladina v krvi sa zvyšuje. Nadmerné množstvo glukózy v krvi pomaly ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá. Práve toto je príčinou neskorších komplikácií, ktoré so sebou diabetes prináša.


Odporúčané články

Niekoľko rád. Čo a ako s rúškami.

Niekoľko rád. Čo a ako s rúškami.

Všetci ich používame na verejnosti. Nesmieme sa bez nich pohybovať po verejných priestranstvách t.j. v interiéri aj exteriéri. Pred prvým použitím textilného rúška tento vyperieme a vyžehlíme. Predtým, než si dáte rúško na tvár, umyte si ruky. Rúško je len pre jednu osobu, nie je prenosné. Používame rôzne rúška, najviac však doma vyrábané

Čítať viac
Informácie o COVID-19

Informácie o COVID-19

Na koronavírus neexistujú preventívne testy. Existujú iba diagnostické testy, ktoré sa robia na základe odporúčania lekára po dohode s hygienikmi v prípade, že existuje podozrenie na nákazu COVID-19. Ak lekár vysloví podozrenie z ochorenia COVID-19 pričom zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritéria s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient je riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby. Porušenie karantény, alebo určených postupov je sankcionované finančnou pokutou.

Čítať viac
Závažná hypoglykémia – ako ju zvládnuť?

Závažná hypoglykémia – ako ju zvládnuť?

Hypoglykémia? Nie, ďakujem...Každému, kto ju v plnej paráde zažil, stačilo. Hypoglykémia je stále podľa druhu liečby relatívne častou komplikáciou liečby diabetes mellitus. V závažných formách môže pacienta priamo ohroziť na živote. Spája sa so zvýšeným kardiovaskulárnym rizikom (riziko fatálnych arytmií, aktivácia stresogénnych hormónov, aktivácia sympatikového nervstva).

Čítať viac