Diagnostiku cukrovky vykonáva špecialista - diabetológ. K súčasným rutinným vyšetreniam používaným pri stanovení diagnózy patrí vyšetrenie glukózy v krvnej plazme nalačno. Lekár však môže použiť aj hodnotu glykovaného hemoglobínu alebo OGTT (orálny glukózový tolerančný test), t.j. stanovenie dvoch hodnôt krvného cukru  po vypití sladkej vody. Krvný cukor sa vyšetruje nalačno po 8 hodinovom hladovaní (voda sa smie piť) a 120 minút po vypití sladkého glukózového roztoku.


Odporúčané články

Ako rozpoznať  depresiu  u pacienta s cukrovkou

Ako rozpoznať depresiu u pacienta s cukrovkou

Celoživotné riziko vzniku depresívne poruchy dosahuje 15%. U ľudí trpiacich telesnými chorobami je prevalencia depresívne poruchy vyššia. U pacientov s diabetes mellitus (DM) je riziko ochorenia depresívnou poruchou (DP) približne dvakrát vyššia ako v bežnej populácii.

Čítať viac
Príbeh môjho pacienta Petra

Príbeh môjho pacienta Petra

Som lekárka. Diabetologička. Každý deň stretávam desiatky pacientov s diagnózou diabetes mellitus. Takmer každý má vo svojom okolí človeka s touto chorobou. Tí najbližší vedia, aké komplikácie prináša do života pacientovi a jeho rodine. Prognózy tohto ochorenia nie sú optimistické. Napriek tomu, mojím zámerom je optimizmus prejaviť a podeliť sa o skúsenosť s novou metódou liečby diabetu 2. typu.

Čítať viac