V skutočnosti má cukrovka na svedomí viac úmrtí, ako rakovina prsníka a AIDS dohromady. Nazýva sa aj „tichý zabijak“, lebo výrazne zvyšuje riziko mnohých ďalších závažných ochorení. Asi polovica pacientov má už pri prvom diagnostikovaní cukrovky 2. typu srdcovocievne komplikácie. Celková predpokladaná dĺžka života je u diabetikov skrátená o štvrtinu, v skupine 40 až 60-ročných môže dokonca klesnúť až o 30-40 %. Je jednou z najčastejších príčin slepoty, rovnako ako nedostatočnosti a zlyhania obličiek. Zároveň je najčastejšou príčinou netraumatických amputácií nôh. Čím skôr sa pacient začne liečiť, tým vyššie sú jeho šance, že dokáže týmto nepríjemným komplikáciám predísť alebo aspoň oddialiť ich vývoj, preto liečbu cukrovky rozhodne netreba odkladať.
Cukrovka môže postihnúť kohokoľvek. Zvýšený príjem glukózy a nezdravých potravín však riziko významne zvyšuje. Preťažuje nároky na sekréciu inzulínu, prispieva k poklesu citlivosti na inzulín, vedie k obezite a u predisponovaných osôb vyvoláva resp. urýchľuje začiatok ochorenia.
Deti a mladistvých postihuje diabetes mellitus 1. typu, ktorého príčinou je poškodenie špecifických B-buniek v pankrease, ktoré produkujú inzulín. Po deštrukcii už nie je možné, aby sa B-bunky obnovili alebo doplnili, a preto je diabetes mellitus 1. typu celoživotné ochorenie.
Cukrovka nie je nákazlivá. Vzniká súhrou genetických predpokladov (genetickej predispozície) a faktorov prostredia, najmä nesprávneho a nezdravého životného štýlu.
Práve naopak. Pre ľudí s cukrovkou je základnou požiadavkou racionálna, energeticky vyvážená strava, kde zdrojom jednotlivých živín sú zdravé potraviny. Pravidlá racionálneho stravovania, ktoré musia dodržiavať pacienti s cukrovkou, sa rovnako odporúčajú aj zdravým ľuďom ako prevencia civilizačných chorôb, medzi ktoré okrem cukrovky patria aj srdcovocievne ochorenia a nádorové ochorenia.
Ovocie patrí medzi zdravé potraviny. Obsahuje vlákninu, množstvo vitamínov a minerálov. Obsahujú aj cukry – karbohydráty, ktoré sú súčasťou zdravého jedálnička. O tom, aké ovocie jesť a ako často, poradí pacientovi jeho lekár alebo diétna sestra.
Inzulín je prírodný hormón. Keďže pre diabetikov je charakteristický jeho absolútny alebo relatívny nedostatok, liečbu inzulínom je potrebné považovať za substitučnú liečbu - teda takú, ktorá dopĺňa chýbajúcu. Liečba inzulínom je teda prirodzenou liečbou, okrem glykémie sa podieľa aj na správnom metabolizme tukov, bielkovín, minerálov, správnom fungovaní ciev a pod. Cieľom liečby inzulínom je predchádzať komplikáciám diabetu a spomaliť jeho progresiu.
Život s cukrovkou sa dá žiť aktívne. K tomu patrí aj cestovanie. Dlhšie trvajúcu cestu je potrebná naplánovať tak, aby túžobne očakávaná dovolenka prebehla bez ťažkostí.
Čítať viac