Slovenská diabetologická spoločnosť odporúča diabetikom cieľové hodnoty glykémií v rozmedzí:
Glykémia nalačno 4,0-7,2 mmol/l - Glykémia po jedle 5,0-9,0 mmol/l
Ak sú pacientove glykémie príliš vysoké alebo príliš nízke, v spolupráci s lekárom je vhodné:
urobiť rozbor príčin hyperglykémií a hypoglykémií
upraviť jedálny lístok a/alebo fyzickú aktivitu
porozprávať sa o úprave liečby - nové typy inzulínov- inzulínové analógy znižujú riziko hypoglykémií
informovať sa, čo vysoké a nízke glykémie znamenajú pre jeho zdravotný stav a v akom prípade sa obrátiť na pohotovosť
Ďalším ukazovateľom správnej liečby cukrovky je glykovaný hemoglobín(HbA1c). Jeho hodnota poukazuje na priemernú hodnotu glykémií v období asi 3-4 mesiace pred stanovením. Vyšetrenie hladiny glykovaného hemoglobínu je najefektívnejšia kontrola diabetu. Cieľová hodnota pre pacientov s diabetom je 6,5 až 7 percent. Ak pacient dosiahne takúto hodnotu, jeho cukrovka je dobre kompenzovaná, diabetes je správne liečený a má nižšie riziko komplikácií cukrovky než pacienti s vyššími hodnotami.
V utorok 25. 7. 2023 zomrela vo veku 62 rokov JUDr. Eva Madajová (14. 6. 1961 – 25. 7. 2023). Príčinou smrti boli dôsledky diabetes mellitus typ 1, ktorý jej bol diagnostikovaný v roku 1989.
JUDr. Eva Madajová bola jednou zo zakladateľov Zväzu diabetikov Slovenska v roku 1990. Ako členka Správnej rady ZDS, neskôr Ústrednej rady ZDS, Predsedníctva ZDS, ale aj základných organizácií v Bratislave sa venovala hlavne legislatívno-právnej oblasti, kde efektívne zúročila svoje ekonomické a právnické vzdelanie, ale aj znalosť nemčiny, v prospech zlepšovania kvality života a komplexnej starostlivosti o diabetikov. V rokoch 1997 – 2007 vykonávala funkciu predsedníčkyZDS/prezidentky ZDS. Počas celého pôsobenia sa aktívne venovala zabezpečovaniu práv diabetikov a chronicky chorých pacientov, ale aj dodržiavaniu povinností diabetikov. Stála pri rozdeľovaní prvých glukometrov, ére zavádzania nových liekov, humánnych inzulínov, analógov inzulínu, inzulínových pier, inzulínových púmp, organizovaní rekondičných pobytov s komplexnou rehabilitáciou, diabetologických dní, festivalu diabetu, ale aj výrobe dia obuvi hradenej zdravotnou poisťovňou a vydávaní preukazov ŤZP/ŤZP-S pre diabetikov. V roku 2002 stála pri zrode časopisu Diabetik a v roku 2006 časopisu DIAspektrum. V roku 2000 sa stala Čestnou členkou ZDS. Za aktívnu prácu v prospech diabetikov a medzinárodnú spoluprácu bola ocenená aj českým a poľským zväzom diabetikov.
Od roku 1998 bola členkou Slovenskej diabetologickej spoločnosti, kde svojimi aktivitami na viacerých ministerstvách pomáhala diabetológii na Slovensku. Mnohé roky aktívne pôsobila v kategorizačnej komisii zdravotnícke pomôcky pre diabetikov, kde sa podarilo postupne zlepšovať dostupnosť kvalitných zdravotníckych pomôcok pre diabetikov, v etickej komisii a mnohých ďalších.
V roku 2001 založila Asociáciu na ochranu práv pacientov ako strešnú organizáciu všetkých pacientov. Funkciu prezidentky AOPP vykonávala v rokoch 2001 – 2015. Za vykonanú prácu na národnej a medzinárodnej úrovni sa v roku 2019 stala Čestnou prezidentkou AOPP.
V roku 2005 bola zakladateľkou Združenia na pomoc diabetikom, ktoré v roku 2008 – 2015 okrem edukácie a sociálneho poradenstva pre svojich členov vydávalo aj časopis Diaživot a v roku 2011 – 2019 brožúrku Môj život s cukrovkou: príbehy diabetikov a ich pohľad na život s cukrovkou. Za aktívnu prácu získala v roku 2015 ocenenie Dobrovoľník roka 2015 – Srdce na dlani.
Posledná rozlúčka s JUDr. Evou Madajovou bude v utorok 1. 8. 2023 o 12:30 h v Krematóriu v Bratislave. Česť jej pamiatke!