NFI protokol, otázky a odpovede

 

Článok v predchádzajúcom čísle Diaspektra 2/2019 s názvom Príbeh môjho pacienta Petra, ktorý opisuje príbeh prvého diabetika liečeného NFI protokolom na Slovensku, vyvolal medzi pacientami i lekármi veľkú odozvu. Po medializácii NFI protokolu nasledovalo množstvo otázok adresovaných NFI tímu. Na tie najčastejšie otázky pacientov odpovedá diabetologička MUDr. Janka Lejavová.

Čo je NFI protokol?

NFI protokol (NFI sú prvé písmená anglického názvu Natural Food Interaction) je stravovací plán, individuálne vypracovaný pre jednotlivca na základe jeho údajov. K príprave plánu je potrebné poznať presnú výšku, hmotnosť, vek, pohlavie a pridružené diagnózy pacienta. Veľmi dôležitá je tiež informácia o potravinových alergiách a intoleranciách. Jednotlivé zložky potravín medzi sebou v tele pacienta reagujú, výsledkom týchto reakcií je odbúravanie tuku z tela pacienta a to predovšetkým tuku v svalových bunkách a vnútrobrušného, tzv. viscerálneho tuku. Následkom týchto zmien sa výrazne zlepší látková premena. To vedie k stabilizácii diabetu 2. typu, úprave hladín krvných tukov (napríklad k poklesu „zlého“ cholesterolu), stabilizácii tlaku krvi.

Fotky pacienta pred a po NFI protokole dokumentujú pokles telesnej hmotnosti. Schudne na NFI protokole každý?

Väčšina diabetikov 2. typu má nadváhu alebo obezitu. Stravovanie podľa NFI protokolu je u pacientov s nadváhou či obezitou skutočne sprevádzané väčšinou výrazným poklesom telesnej hmotnosti. Pre mnohých pacientov je často práve pokles telesnej hmotnosti výraznou motiváciou k absolvovaniu NFI protokolu. Pre mňa osobne je podstatnejšia stabilizácia cukrovky. Hodnoty glykémií sa už v priebehu prvého týždňa na NFI dostávajú na normálne hodnoty, u časti diabetikov už v priebehu prvých dvoch týždňov je nevyhnutné znížiť dávku liekov či inzulínu. To, že pacient chudne je ale známkou, že NFI protokol pacient dodržiava správne. Keďže pacientom odporúčame vážiť sa 1x týždenne, zistený pokles telesnej hmotnosti po každom týždni býva pre nich veľkým povzbudením a odmenou.

U koho je NFI protokol vhodný, u koho naopak NFI nie je možné použiť.

NFI protokol bol prvotne určený k liečbe diabetikov 2. typu. Následne boli stravovacie plány upravené aj k liečbe obezity u nediabetickej populácie, prípadne u tých, ktorí majú „nábeh“ na cukrovku. NFI protokol funguje aj u štíhlych jedincov, môže sa využiť k stabilizácii cukrovky či liečby porúch metabolizmu tukov.

NFI protokol by mal diabetikovi odporúčať jeho ošetrujúci diabetológ. Mnohí pacienti sa ale o NFI protokole dozvedeli z časopisov, internetu, či od známych, ktorí protokol úspešne absolvovali. Potrebné je, aby pacient o zámere absolvovať NFI protokol s diabetológom hovoril. Sú určité diagnózy, pri ktorých nie je možné NFI dodržiavať. Spomeniem napríklad potravinové alergie. Lekár by mal rozhodnúť, či je pacient vhodný na NFI, takisto by mal lekár diabetológ upravovať liečbu po poklese glykémií, spôsob, akým sa znižujú lieky či inzulín má svoje pravidlá. NFI protokol je diabetológom na Slovensku dobre známy, keďže bol prezentovaný na viacerých regionálnych i celoslovenských odborných podujatiach a naviac vo februári 2020 boli publikované výsledky pilotnej štúdie s NFI na stránke Slovenskej diabetologickej asociácie a následne v odbornom časopise Forum Diabetologicum.

Stravujem sa zdravo, mám aj veľa pohybu, napriek tomu sa mi nedarí schudnúť a nemám dobré výsledky glykémií. Bude u mňa fungovať NFI?

Áno, bude fungovať. NFI protokol dokonca funguje aj bez výraznejšej pohybovej aktivity, znamená to, že pomôže aj pacientom, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu hýbať. V mojej ambulancii (diabetologická ambulancia Liptovský Mikuláš) som NFI protokol odporučila aj niekoľkým skutočne zle kompenzovaným pacientom, ktorí mali glykovaný hemoglobín dlhodobo veľmi vysoký a doterajšie úpravy liečby neviedli k ich stabilizácii. Musím povedať, že to, čo sme u týchto pacientov dosiahli NFI stravovaním, je pre mňa osobne obrovským potešením. Od októbra 2019 máme NFI ambulanciu, ktorú využívajú pacienti z nášho regiónu, predovšetkým tí, čo nemajú prístup na internet. S pacientami na NFI protokole som v pravidelnom telefonickom kontakte a denne riešim znižovanie dávky liekov či inzulínu. Napriek tomu, že sa toto stalo pre mňa už rutinou, neprestáva ma to tešiť.

Je možné, aby NFI protokol dodržiaval aj diabetik, ktorý je pracovne veľmi vyťažený, resp. často služobne cestuje? Dá sa to zvládnuť?

Z môjho pohľadu je všetko otázkou priorít. Samozrejme, že NFI protokol vyžaduje v úvode určitú časovú investíciu, je nevyhnutné pozrieť si rozpis receptov, urobiť si nákupný zoznam a kúpiť si potrebné potraviny. Príprava jedál nie je zložitá, je potrebné vždy dodržať zásadu NFI - využiť pri príprave jedla všetky potraviny, ktoré sú v recepte spomenuté, nič nepridávať, nič nemeniť. Mnohé recepty si možno pripraviť aj vo väčšom množstve a nechať v chladničke, prípadne zamraziť a využiť v nasledujúcich dňoch. Máme niekoľko pacientov, ktorí sú denne na cestách, jedlo si pripravujú do krabičiek a berú so sebou na celý deň. Máme na NFI protokole vodiča kamiónu, ktorý jazdí po celej Európe. Protokol dodržiava veľmi striktne a glykémie sa mu krásne upravili.

Ako presne treba protokol dodržiavať? Môžem si plány trochu prispôsobiť?

NFI protokol účinkuje vtedy, ak sa dodržiava presne. Nie je vhodné pridať, ani vynechať potraviny, meniť poradie jedál, či dní. Ak si pacient NFI protokol prispôsobuje, napríklad si pridá do jedla chilli papričky, ktoré nie sú v pláne, zruší účinky protokolu. To znamená, že napriek tomu, že sa bude stravovať veľmi zdravo, nemožno očakávať výraznejšie zlepšenie kompenzácie diabetu. Preto pacientom vždy prízvukujeme, aby dodržiavali NFI protokol úplne presne.

Je vhodné začať NFI protokol teraz, v čase rôznych obmedzení z dôvodu epidémie koronavírusu?

Zo známych dôvodov veľa ľudí ostalo v tomto čase doma. Samozrejme, je veľa spôsobov, ako sa dá tráviť čas zmysluplne. Jedným z nich je spraviť niečo pre seba a pre svoje zdravie. NFI protokol môže byť presne tým správnym krokom. Možno máte teraz dokonca viac času sám pre seba a môžete sa sústrediť na prípravu jedla. Možno máte menej pohybu a cukor by mal tendenciu stúpať. Stabilizácia glykémií pomocou stravovacieho protokolu môže byť riešením. Vieme, že diabetici patria medzi rizikových pacientov aj z hľadiska priebehu ochorenia COVID-19. Jednoznačne lepšiu prognózu majú dobre stabilizovaní pacienti. NFI protokol umožňuje dosiahnuť stabilizáciu glykémií a súčasne zredukovať liečbu cukrovky (tablety či inzulín).

Nie je problém s nákupom potravín pre NFI?

Potraviny, ktoré sa využívajú v NFI plánoch, je možné kúpiť v bežných potravinách, supermarketoch. Využívame predovšetkým rôzne druhy zeleniny, ovocia, strukoviny, oriešky, semiačka, celozrnné pečivo, naturálnu ryžu, ovsené vločky, celozrnné cestoviny, šampiňóny, rastlinné oleje, rastlinné mlieka. Dobré je ísť nakupovať s nákupným zoznamom a v tomto období, ak je to možné, požiadať o pomoc s nákupom mladších členov rodiny.

Veľa som o NFI čítal a zvažoval som, že protokol absolvujem. Potom sa zmenila situácia pre epidémiu a sústredil som sa na iné. Momentálne by som protokol rád skúsil, ale neviem, či to zvládnem. Hlavne mám strach, že nebudem vedieť kúpiť všetky potraviny.

Nemyslím si, že by to mal byť problém. Vieme vám ale poslať 5-dňový stravovací plán (potrebné je zaregistrovať sa na www.nfidiet.sk, vyplniť potrebné údaje a napísať, že chcete 5-dňový plán). Takto si najlepšie vyskúšate, či je NFI protokol pre vás vhodný.

Ako dlho je potrebné NFI dodržiavať? Budem musieť protokol dodržiavať dlhodobo?

NFI protokol je dočasná zmena stravovania. Dĺžka protokolu je individuálna, v priemere 16 až 22 týždňov. Zlepšenie výsledkov glykémií a pokles telesnej hmotnosti vidno už po prvých dvoch týždňoch (pacient vidí, že NFI funguje), ale na to, aby bolo zlepšenie cukrovky dlhodobé a aby sme mohli redukovať, prípadne úplne ukončiť liečbu cukrovky je potrebný určitý čas. Ak sa cukrovka vyvíjala roky, NFI protokol trvá týždne. Po skončení NFI protokolu sa pacient stravuje podľa svojho uváženia. Samozrejme, z môjho pohľadu je vhodné preferovať v strave rastlinné potraviny. Pacienti, ktorí absolvovali NFI protokol si často osvoja nové stravovacie návyky a zaradia do svojho jedálnička mnohé zdravé potraviny a šetrnejší spôsob prípravy pokrmov.

Čo by ste chceli na záver odkázať čitateľom Diaspektra?

Prajem všetkým pevné zdravie a dobré glykémie. Je potrebné ustáť túto situáciu, buďme, prosím, ohľaduplní jeden k druhému. 


« Späť