KORONAVÍRUS A ŠPORT

 

Volám sa Monika Škáchová a som reprezentantka vo vodnom slalome. Rovnako ako ostatným, aj mne obdobie pandémie zasiahlo do života.

Začiatkom roka 2020, kedy sa koronavírus ešte len rozbiehal, som sa ako v predchádzajúcich rokoch vracala domov z jarnej prípravy. Jarnú prípravu vo vodnom slalome môžeme považovať za dôležitý medzičlánok medzi zimnou prípravou v posilňovni a pretekovým obdobím. Toho roku som jarnú prípravu uskutočnila v Austrálii, ktorá ponúka vynikajúce podmienky na prípravu v teple. Návrat domov bol kvôli celosvetovo sa rozvíjajúcej pandémii presunutý o pár dní skôr, pretože sme sa obávali, že by sme sa na Slovensko a následne domov neskôr dostať nemuseli. Našťastie sme bez väčších komplikácii zvládli presun, no doma nás už čakala povinná štrnásťdňová karanténa.

Keď sa na toto obdobie spätne pozerám, počnúc momentom návratu z jarnej prípravy bola moja športová príprava veľmi chaotická. Podľa pôvodného harmonogramu pretekov sa v roku 2020 mali konať letné olympijské hry v Tokiu, na ktorých účasti sme mali možnosť bojovať na Majstrovstvách Európy v Londýne. Bohužiaľ všetky medzinárodné preteky v tomto roku boli buď presunuté na neurčito alebo zrušené. Preteková sezóna 2020 bola teda orientovaná výhradne na preteky, ktoré sa konali na území Slovenska. Podľa môjho názoru sme ako pretekári a športovci stratili počas pandémie koronavírusu mnoho. Jednak kontakt s vrcholnými podujatiami a s tým spojenou medzinárodnou konkurenciou, ale tiež pre mnohých športovcov, nielen vo vodnom slalome, dôležitú motiváciu a chuť pokračovať. Pre športovcov je motivácia veľmi dôležitá, no pominuteľná. Ide o to, že pretekár trénoval doposiaľ veľmi tvrdo a namáhavo aby sa neskôr mohol ukázať a predviesť svoje znalosti a zručnosti na vrcholných podujatiach, no minulý rok takúto možnosť pretekári nedostali a čo viac niektorí nemohli ani trénovať. V takejto situácii je dôležité, aj keď viem aké náročné, nevzdávať sa a pokračovať naďalej v tvrdej práci tak ako doposiaľ, aj keď cieľ je nejasný.

V posledných dňoch sa pandemická situácia začína pomaly upokojovať, čo by mohlo viesť k uvoľňovaniu opatrení a následnému návratu k tréningovému a pretekovému procesu z obdobia pred vírusom. No stratený alebo premárnený čas počas uplynulého roku sa už vrátiť späť nedá a preto aj v najťažších chvíľach netreba zúfať, ale veriť v pozitívny návrat všetkého, čo nám v tom momente chýba.


Autor: Monika Škáchová, reprezentantka vo vodnom slalome


« Späť