Medzi hlavné faktory, ktoré významne ovplyvňujú riziko vzniku cukrovky, patria:

  1. Dedičnosť. Genetika zohráva významnú úlohu a zdôrazňuje sa prakticky pri všetkých typoch DM.
  2. Vek. Zatiaľ čo pre diabetes 1. typu je charakteristický začiatok v detskom a mladom dospelom veku, výskyt diabetu 2. typu stúpa s vekom, najmä po 40. roku života.
  3. Nadmerný energetický príjem a konzumácia nezdravých druhov potravín. Zvýšený príjem energie a nezdravých potravín riziko diabetu významne zvyšuje. Preťažuje nároky na vylučovanie inzulínu, prispieva k poklesu citlivosti na inzulín, vedie k obezite a u predisponovaných osôb vyvoláva resp. urýchľuje začiatok ochorenia.
  4. Obezita a nedostatok fyzickej aktivity - Zo štatistík vyplýva, že viac ako 95 % novodiagnostikovaných diabetikov 2. typu zanedbáva telesnú aktivitu a vyše 87 % má nadváhu. Obezita je hlavným rizikovým faktorom rozvoja DM2, a to najmä obezita hornej časti tela alebo centrálna obezita. Fyzická aktivita má pozitívny vplyv na zvýšenie inzulínovej citlivosti a podľa výsledkov štúdií aj na vývoj DM u pacientov s prediabetom (pokles až o 58 %).
  5. Chyby v životospráve matky počas tehotenstva, nevhodná výživa dieťaťa vo včasnom období života
  6. Stres a/alebo depresia

 

Príznaky diabetu

Typickými príznakmi cukrovky 1. typu sú:

  • časté, nadmerné močenie
  • neustály smäd
  • svrbenie
  • únava, pocit vyčerpanosti, slabosť
  • pocit hladu
  • úbytok telesnej hmotnosti bez známej príčiny
  • poruchy ostrosti zraku
  • kožné alebo pohlavné infekcie a mykózy
  • plesňové ochorenie chodidiel
  • nedostatok záujmu a koncentrácie
  • pocit brnenia či pálenia v končatinách
  • pomalé hojenie rán
  • zvracanie a bolesť žalúdka

 

U diabetikov 2. typu sa však ochorenie vo svojom úvode obvykle viditeľnejšie neprejavuje alebo sa prejavuje len miernymi necharakteristickými ťažkosťami, najmä únavou, opakovanými infekciami  močových ciest či pohlavných orgánov, prípadne plesňovým postihnutím chodidiel. Cukrovka 2. typu sa často prejaví až v štádiu závažných cievnych komplikácií (poškodenie očí, obličiek,  srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda, neuropatia). Preto sú veľmi dôležité preventívne vyšetrenia (tzv. skríningové programy), ktoré by mali cukrovku 2. typu a  prediabetické štádiá odhaliť čo najskôr.


Odporúčané články

Príbeh môjho pacienta Petra

Príbeh môjho pacienta Petra

Som lekárka. Diabetologička. Každý deň stretávam desiatky pacientov s diagnózou diabetes mellitus. Takmer každý má vo svojom okolí človeka s touto chorobou. Tí najbližší vedia, aké komplikácie prináša do života pacientovi a jeho rodine. Prognózy tohto ochorenia nie sú optimistické. Napriek tomu, mojím zámerom je optimizmus prejaviť a podeliť sa o skúsenosť s novou metódou liečby diabetu 2. typu.

Čítať viac
NFI protokol - nový prístup k liečbe diabetu 2. typu.

NFI protokol - nový prístup k liečbe diabetu 2. typu.

Od júna 2018 je na Slovensku využívaný nový spôsob liečby diabetu 2. typu, tzv. NFI protokol. Prvým pacientom, u ktorého bol využitý NFI protokol je pán Peter. Tento 64-ročný pán sa liečil na cukrovku 2. typu takmer 30 rokov. Dlhé roky užíval tablety, neskôr si začal aplikovať inzulín v intenzifikovanom režime, 4x denne. Po úspešnom absolvovaní NFI protokolu je už 10 mesiacov bez akejkoľvek liečby na cukrovku (pod dohľadom diabetológa mal postupne vysadené lieky na cukrovku aj inzulín).

Čítať viac