Príbeh môjho pacienta Petra

Som lekárka. Diabetologička. Každý deň stretávam desiatky pacientov s diagnózou diabetes mellitus. Takmer každý má vo svojom okolí človeka s touto chorobou. Tí najbližší vedia, aké komplikácie prináša do života pacientovi a jeho rodine. Prognózy tohto ochorenia nie sú optimistické. Napriek tomu, mojím zámerom je optimizmus prejaviť a podeliť sa o skúsenosť s novou metódou liečby diabetu 2. typu.

Prečo som sa rozhodla zverejniť tento príbeh? Pretože je výnimočný. Pre mňa, ako lekárku, aj ako človeka. Ale najmä pre Petra, ktorý si po 30 rokoch ťažkej choroby môže opäť užívať život so všetkým, čo k nemu patrí.

Diabetik 2. typu je pre každého lekára pacient s celoživotným ochorením, ktoré v priebehu rokov vedie k rozvoju chronických komplikácií. Je to pacient, ktorý od stanovenia diagnózy v priebehu rokov postupne potrebuje ku kontrole glykémií viac a viac medikácie. Príbeh Petra však zmenil môj pohľad na cukrovku. A priniesol nádej ďalším pacientom.

Peter bol typický dlhoročný diabetik. S touto chorobou žil 30 rokov. Diabetes mellitus 2. typu. Jeho príbeh sa v zásade nelíšil od príbehov iných dlhoročných diabetikov. Začína sa to ako akási laboratórna odchýlka, čísla vychádzajú inak, ako by mali. Lekárom sa to nepáči, ale pacienta to nebolí. Je to choroba? Vtedy je oveľa jednoduchšie nahovárať si, že sa nič nedeje. Áno, sú na to lieky. Lieky predsa pomôžu, cukor sa zníži. Prvých 10 rokov bol takýto priebeh aj u tohto pacienta. Potom sa to zlomilo. Cukor už prestal poslúchať. Objavili sa komplikácie. Vážne komplikácie. Petra začali bolieť nohy, pretože sa mu upchávali cievy a prekrvenie svalov nebolo dostatočné. Bolesti sa stupňovali a on už nevládal prejsť ani kúsok do obchodu v dedine. Nohy ho začali bolieť aj v pokoji, hlavne v noci. Nedalo mu to spávať. Začal mať problémy so srdcom, vyšetrenia dokonca ukázali, že prekonal rozsiahly srdcový infarkt. Aké typické pre diabetika, infarkt, ktorý sa neprejaví bolesťou a napriek tomu srdce začne zlyhávať. Ďalšie a ďalšie vyšetrenia ukázali, koľko škôd cukrovka za tie roky napáchala. Peter sa cítil skutočne zle, nevládal chodiť, nevládal dýchať. Cukor bol vysoký, laboratórne testy boli zlé. Nevládal sa hýbať, pretože mal nadváhu. Naďalej priberal, pretože sa nevládal hýbať. Kolotoč pokračoval. Prestal šoférovať, lebo si necítil nohy a vlastne sa na to už celkovo necítil. Keďže bol šoférom z povolania, nemohol pracovať. Choroba ovplyvnila život celej rodiny, Peter odmietal aj výlety, dovolenky. Pretože sa cítil chorý. Pretože bol chorý.

11 rokov bol liečený inzulínom a súčasne liekmi na zníženie cukru. Výsledky krvných testov napriek tomu neboli optimálne, práve naopak, od kontroly ku kontrole sa hodnoty priemerného cukru (hodnota glykovaného hemoglobínu, pozn. autora) zhoršovali. Prognóza bola veľmi nepriaznivá.

Na začiatku som spomenula, že Petrov príbeh sa nelíšil od príbehov mnohých ďalších pacientov. Toto platilo až do júna 2018. Vtedy Peter urobil zásadné rozhodnutie. Rozhodol sa, že zmení svoj životný štýl. Mal šťastie, že sa z prvej ruky dozvedel o novej metóde určenej na liečbu diabetu 2. typu. A tak sa v júni minulého roku začal stravovať podľa NFI protokolu. Prvé výsledky bolo možné vidieť okamžite. Už po 2 týždňoch sme mohli znížiť dávku lieku na cukrovku, po mesiaci sme ho úplne vysadili. Postupne sme mohli začať znižovať aj dávky inzulínu. Celkom sme ho mohli vysadiť po 19 týždňoch NFI protokolu. Posledné 4 týždne boli určené na stabilizáciu dosiahnutého stavu. Peter bol na NFI protokole celkovo 23 týždňov. Za ten čas schudol 29 kg. Ďalším efektom bolo aj výrazné zníženie krvného tlaku a internista mu vysadil obidva lieky na hypertenziu.

Petrovi sa úplne zmenil život. Desať mesiacov po skončení NFI protokolu je stále bez inzulínu a liekov na cukrovku. Po dlhých rokoch má opakovane výborné laboratórne výsledky. Pred chvíľou som dostala od neho správu, ktorá odštartovala nápad napísať tento článok. Bol to pozdrav z výletu do Bojníc, kde sám šoféroval a potom sa 3 hodiny s vnučkou prechádzal po ZOO. Naďalej si udržiava stabilizovanú hmotnosť. Stravuje sa zdravo, pretože sa tak sám rozhodol. Nová kvalita života mu za to stojí.

Mohla by som opísať aj príbehy ďalších pacientov, ktorí začali s liečbou podľa NFI protokolu. Mohla by som opísať ich úspechy a pozitívne výsledky. Ale dnes nie. Dnes hovorím len o Petrovi, ktorý bol prvý. A na to sa nezabúda.

PS: NFI protokol je stravovací protokol určený k liečbe diabetu 2. typu. Vyžaduje úzku spoluprácu pacienta a lekára diabetológa, jeho podmienkou je pravidelné denné sledovanie glykémií.


Autor: MUDr. Janka Lejavová Diabetologická, ambulancia Liptovský Mikuláš


« Späť