Cukrovka nie je len zvýšený cukor

Cukrovka, diabetes mellitus, je ochorenie rozmanitého pôvodu, pre ktoré je príznačné dlhodobé zvýšenie cukru  (glukózy) v krvi  s poruchou látkovej premeny cukrov, tukov a bielkovín. Ochorenie  je spôsobené predovšetkým poruchou vylučovania inzulínu, pôsobenia inzulínu alebo oboch porúch súčasne.

Cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typu) sa vyskytuje najčastejšie. Vzniká v dospelosti, ale v súčasnosti postihuje aj mladších ľudí. Trpia ňou osoby najmä s vyššou telesnou hmotnosťou a sedavým spôsobom života. Veľmi často sa vyskytuje u pokrvných príbuzných (matka, otec, súrodenci, tety, strýkovia). Jej príznaky nie sú výrazné, ochorenie prebieha dlhé roky bez akýchkoľvek známok. Veľmi často sa prejaví až závažnými komplikáciami.

Pri cukrovke 2. typu  počet alebo funkcia buniek, ktoré sú zodpovedné za tvorbu inzulínu  klesne na polovicu a menej. Prečo sa tak deje? Telo vie, že príliš veľa energie mu škodí. Bráni sa prijímaniu energie „uzamknutím zámkov“, ktoré umožňujú vstúpiť cukru (gukóze) do vnútra bunky.  B bunky určené na tvorbu  inzulínu – kľúčov k zámkom majú signál, že  inzulínu (kľúčov) je potrebné vytvoriť viac, najprv  tvoria inzulínu viac, ale  postupne sa B bunky vyčerpajú a odumrú. Ak klesne hmotnosť, vždy sa zlepší citlivosť na telu vlastný alebo dodávaný inzulín.

Cukrovka 1. typu (diabetes mellitus 1. typu) je ochorenie, pri ktorom zanikli B-bunky. Veľa ráz sa prejaví po prekonanej infekcii. Telo si vytvára protilátky proti vlastným bunkám, čím ich ničí. Inzulín je nevyhnutný pre zachovanie života, preto sa tento typ cukrovky prejaví výraznými príznakmi: veľkým smädom a častým močením, závratmi a spavosťou, plytkým a zrýchleným dýchaním, čo súvisí s rozvratom vnútorného prostredia. Vyskytuje sa najčastejšie u mladých ľudí.

Zvláštnym typom diabetu je LADA diabetes – latentný (skrytý) autoimunitný diabetes mellitus dospelých. Charakterizuje ho postupný zánik B-buniek a potreba inzulínovej liečby v neskoršom období života.

Iné typy diabetu. Ide o prípady, keď je príčina známa. Najčastejšie vznikajú v dôsledku užívania liekov (kortikosteroidy), ďalej pri ochoreniach, kde je poškodená veľká časť pankreasu, napr. nádory a zápaly, pri poškodení chemikáliami, pri poruchách žliaz s vnútorným vylučovaním. Do skupiny iné typy  diabetu  patria  aj niektoré typy cukrovky, pri ktorých je porucha účinku inzulínu, ale niektoré geneticky podmienené ochorenia a genetické poruchy  B buniek. Geneticky podmienená cukrovka sa najčastejšie prejaví u detí a mladistvých.  

Ďalším typom je diabetes mellitus, ktorý vzniká počas ťarchavosti (tehotenská, gestačná cukrovka). Objavuje v dôsledku hormonálnych zmien u tehotnej ženy. O tomto type cukrovky hovoríme vtedy, ak je glykémia nalačno viac ako 5,6 mmol/l a 2 hodiny po záťaži viac ako 7,8 mmol/l. Vyššia hodnota glykémie predstavuje riziko pre plod aj pre matku. Pre matku sa zvyšuje riziko vzniku cukrovky v neskoršom období na úrovni 70 %.

Hlavnou príčinou vzniku a rozvoja neskorých komplikácií trvale zvýšená hodnota cukru v krvi. K rozvoju komplikácií cukrovky prispievajú pridružené rizikové faktory ako vysoký krvný tlak, zvýšené hodnoty tukov (cholesterolu) v krvi, obezita a nadváha, fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity.

Komplikácie sú spôsobené:

            – poškodením veľkých ciev (diabetická makroangiopatia)

– poškodením malých ciev a nervov (diabetická mikroangiopatia a neuropatia).

Postihnutie veľkých ciev

Pri poškodení veľkých ciev (diabetická makroangiopatia) ide o urýchlený proces aterosklerózy veľkých ciev (tzv. kôrnatenie tepien). Cievy sa postupne zužujú a uzatvárajú. Tým vznikajú choroby z nedokrvenia – ischemická choroba, ku ktorej sa pridá názov orgánu. Najčastejšie je postihnuté srdce, čo sa prejavuje bolesťami v hrudníku, pocitom tlaku na hrudníku. Nie vždy sú však bolesti prítomné, stav sa nazýva tiché nedokrvenie – tichá ischémia. Tým sa vysvetľuje, že pacient prekoná infarkt srdcového svalu a ani o tom nevie. Zúženie  ciev na dolných končatinách sa nazýva ischemická choroba dolných končatín. Prejavuje bolesťami v lýtkach pri rýchlej chôdzi alebo bolesti nôh najmä v noci s úľavou po zložení nôh z postele. Iným prejavom je zužovanie ciev na krku. Najzávažnejšou komplikáciou je uzavretie ciev. Ak sa to stane na srdcových cievach, ide o infarkt myokardu. Infarkt myokardu je život ohrozujúci stav. U diabetikov je riziko vyššie dva- až štyrikrát v porovnaní s bežnou  populáciou.

Poškodenie malých ciev (diabetická mikroangiopatia)

Na zvýšenú glykémiu sú veľmi citlivé  bunky sietnice v oku, očná šošovka, obličky a aj nervové tkanivo. Zvýšená hladina cukru v krvi aktivuje také spracovanie cukru, ktoré poškodzuje bielkoviny, zvyšuje oxidačný stres, priepustnosť ciev, tvorbu látok, ktoré aktivujú zápal, zvyšuje podiel cudzorodej hmoty medzi bunkami, pričom odumierajú niektoré bunky výstelky ciev.

Poškodenie obličiek u diabetika - diabetická nefropatia

Diabetická nefropatia vzniká asi u 1/3 diabetikov po 10 rokoch trvania diabetu 1. typu a asi u 35 – 40 % diabetikov 2. typu. Ochorenie sa prejavuje zmenami v drobných cievach obličkových klbiek (glomerulov). Následkom je znížená priechodnosť ciev a schopnosť obličiek čistiť krv. Ochorenie je nebolestivé, najprv sa prejaví zníženým  objemom vyčistenej krvi (glomerulárnou filtráciou), alebo tým, že obličky do krvi prepúšťajú albumín (najmenšiu bielkovinu) a neskôr všetky bielkoviny. Ochorenie pomaly postupuje tak, že sa vyčistí čoraz menej krvi a prepúšťaním čoraz väčšieho množstva bielkovín až nastane úplné zlyhanie obličiek.  Neskôr je pacient je odkázaný na umelú obličku (hemodialýzu) alebo príjem obličky od darcu – transplantáciu. Filtrácia obličiek sa dá vypočítať na základe kreatinínu, veku a hmotnosti pacienta. Veľkosť filtrácie ovplyvňuje výber liekov na liečbu cukrovky.

 

Poškodenie očí u diabetika - diabetická retinopatia

Cukrovka postihuje viacero súčastí oka ako je sietnica a veľmi  často  sa  vyskytuje sivý zákal (katarakta). Zhoršenie zraku u diabetika znamená prítomnosť značne pokročilých zmien na očnom pozadí. Zmeny sa vytvárajú postupne, bez príznakov a nebolestivo.

Poškodenie sietnice - diabetická retinopatia

Ochorenie sa rozvíja postupne. V drobných cievach sietnice vznikajú vydutiny, ktoré môžu v ďalších štádiách praskať, a tak môže nastať krvácanie do sietnice. Neskôr pristupuje rast novovytvorených drobných ciev. Navyše z drobných ciev uniká tekutina, a tak vznikajú oblasti s priesakmi (tvrdé a vatovité priesaky). Postupujúcu novotvorbu ciev sprevádza mohutná novotvorba väziva s následným častým krvácaním do sietnice i sklovca. Aby sa zamedzil alebo spomalil priebeh ochorenia, pravidelné vyšetrovanie očného pozadia. Diabetik má nárok na vyšetrenie raz rok V súčasnosti sa zmeny dajú účinne liečiť pomocou ošetrovania laserom. Najťažšie formy retinopatie sa dajú liečiť podávaním liekov priamo do oka. Podávajú sa kortikoidy a látky, ktoré zastavujú rast novovytvorených ciev.

Sivý zákal (katarakta) ovplyvňuje vyšetrovanie očného pozadia a ovplyvňuje aj liečbu laserom. Diabetikom odporúča, aby operáciu sivého zákalu neodkladali.

Poškodenie nervov - diabetická neuropatia

Najčastejšie sú postihnuté nervy dolných a horných končatín, ale bývajú postihnuté aj nervy tráviaceho traktu, nervy zásobujúce srdce, ale aj pohlavné orgány. Príznaky, majú charakter mravčenia, tŕpnutia, pálenia prstov na nohách v pokoji a najmä v noci. Postupne môžu vznikať aj bolesti v pokoji, kŕče v lýtkach. Postupne sa môže vyvinúť strata citlivosti vnímania tlaku, tepla a bolesti.  Rozvinutá neuropatia sa prejavuje veľmi silnými bolesťami. Koža sa bez impulzov z nervov zmení. Vyvíja poškodenie kožného krytu, najmä na miestach vystavených najväčšiemu tlaku. Po olúpení zhrubnutej kože vidno živé mäso. Pre liečbu je veľmi dôležité rozpoznať, či ide o ranu spôsobenú diabetickou neuropatiou alebo či vznikla v dôsledku zhoršeného zásobenia krvou.  Pre ranu spôsobenú nedostatočným prekrvením svedčí chladná koža, ktorá je  bledá,  prípadne sfarbená do tmavohnedočervena, nie je cítiť pulzácie ciev na chrbte nohy a rany veľmi bolia. Často sú prítomné aj pľuzgiere s odlučovaním pokožky. Ide zvyčajne p  končeky prstov alebo okrajové oblasti chodidla. Pre  poškodenie spôsobené nervovým tkanivom svedčí  ružová, teplá koža. Rany sa nachádzajú v mieste zvýšeného tlaku.  Rana býva oválna,  pravidelná, s hrubým lemom kože. Je nebolestivá aj pri ošetrovaní nástrojmi. Neuropatia sa dá najľahšie zistiť pomocou špeciálne vyvinutého vlákna. V domácich podmienkach aj pomocou chumáčika vaty, alebo prikladaním primerane teplého o studeného predmetu. Špecializovaným neurologickým vyšetrením sa pomocou prístrojov presne určí typ poruchy. Z liekov sa na liečbu  používajú aj voľne dostupné lieky na báze vitamínu B.  Lekár  môže predpísať lieky na zmiernenie bolesti.

Diabetická noha

Hygiena nôh je základom. Nohy treba sa pravidelne umývať vlažnou vodou a mydlom s dôsledným osušením mäkkým uterákom, hlavne medzi prstami, natierať pokožku nôh hydratačnými krémami, ošetrovať zhrubnutú kožu a zmenené nechty. Lacná a účinná je masť na základe kyseliny acetylsalicylovej, močoviny a vazelíny. Obuv musí byť pohodlná, dostatočne široká, vzdušná a na nízkom opätku. Neodporúča sa chodiť naboso, pretože nohy treba chrániť pred rizikom poranenia. Je vhodné denne si kontrolovať chodidlá nôh položením zrkadla na zem. Denne sa treba pohybovať, cvičiť s nohami, aby sa zlepšilo prekrvenie nôh a ich svalová funkcia. Každá rana na nohách je veľkým rizikom a treba ju ošetrovať. Ak sa nehojí alebo sa ešte rozširuje, je nutné ihneď vyhľadať lekára. Ranu treba správne ošetriť; prekrýva sa mastným tylom a až naň sa dáva gáza. Tým sa zabráni strhnutiu novovytvorenej zárodočnej vrstvy kože.

 

Čo si treba zapamätať?

  1. Vznik a rozvoj komplikácií nie je nevyhnutným dôsledkom diabetu, pri optimálnej metabolickej kompenzácii a dostatočnej starostlivosti sa nemusia vôbec vyvinúť.
  2. Pokiaľ už chronické komplikácie vznikli, ich dôsledky nemusia byť závažné. Pri správnej liečbe a pravidelných kontrolách nemusia ďalej pokračovať.
  3. Je veľmi dôležité odstrániť vplyv rizikových faktorov, a to najmä dosiahnutím normálnych hodnôt krvného tlaku, úpravou tukov v krvi, nefajčením, zaistením normálnej telesnej hmotnosti (na začiatku postupné zníženie hmotnosti o 10 % pôvodnej hmotnosti), správnou výživou a primeranou fyzickou aktivitou.

Je lepšie komplikáciám predchádzať, než ich ťažko a dlhodobo liečiť.

 

MUDr. Jozef Lacka, PhD.,
MBA JAL s.r.o. Trhová 4  Trnava ,
Novaphar,  Železničná NsP, Šancova 110, Bratislava


« Späť