Iné špecifické typy diabetu - môžu byť spôsobené napríklad genetickou poruchou, ochorením pankreasu, užívaním niektorých liekov, či niektorými infekciami. Do tejto skupiny sa zaraďujú dedičné poruchy B-buniek (MODY – cukrovka dospelých, vyskytujúca sa u mladých ľudí) a dedičné poruchy účinku inzulínu. Ďalej sem patria choroby podžalúdkovej žľazy, ako sú zdĺhavé zápaly pankreasu, nádory pankreasu a stavy po operácii pankreasu, cukrovka pri poruchách žliaz s vnútornou sekréciou, cukrovka vyvolaná liekmi (vysoké dávky glukokortikoidov, vysoké dávky tiazidových diuretík), alebo niektorými chemickými látkami, infekcie (vrodená rubeola, cytomegalovírus) a iné zriedkavé dedičné syndrómy s výskytom cukrovky.


Odporúčané články

Hypoglykémia - strašiak pre diabetikov aj pri COVID-19

Hypoglykémia - strašiak pre diabetikov aj pri COVID-19

Hypoglykémií sa pacienti s cukrovkou veľmi obávajú. Predstavujú strašiaka aj pri COVID-19. Môžu sa vyskytovať u diabetikov 1. aj 2. typu. Najčastejšie ide o chorých, ktorí sú liečení inzulínom alebo tabletkami na liečbu cukrovky zo skupiny prípravkov sulfonylmočoviny.

Čítať viac
Srdce diabetika počas COVID 19

Srdce diabetika počas COVID 19

Diabetes mellitus 2. typu bez ohľadu na vek predstavuje zvýšené riziko kriticky vážneho priebehu infekcie COVID-19. Zvlášť rizikový sú jedinci s diabetes mellitus, vysokým krvným tlakom a závažnou obezitou (BMI ≥ 40 kg / m2). Sú infikovaní s väčšou pravdepodobnosťou a je u nich vyššie riziko komplikácií a úmrtia na COVID-19.

Čítať viac
Diabetická noha a pandémia COVID – 19

Diabetická noha a pandémia COVID – 19

Pandémia COVID-19 predstavuje situáciu, ktorá núti k obmedzeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti priamou návštevou pacienta u lekára, a keď sa veľká časť komunikácie realizuje prostredníctvom tzv. telemedicíny.

Čítať viac